مخروبه کولاکان(باش باغ)وشرق روستای سامان  که روزگاری خاطراتی را برای مردم در بر داشت بطوری که در هرمناسبتی اهالی درآنجادور هم جمع میشدند ومحلی بود برای تجدید دیدارو یا تفریح در یک روز تعطیلی برای اهالی منطقه... برای مثال در گذشته در مراسم های عروسی "عروس وداماد درپایان مراسم به این مکان مقدس آمده وبا زیارت آنجا زندگی مشترک را آغاز مینمودند...ویا هر کس مشکلی در زندگی داشت در اینجا با دادن نزورات از امامزاده درخواست طلب حاجت داشت در سالهای دههء  1350تا1360 خدامی امامزاده را مرحوم ا... وردی به عهده داشت که الحق تمام وسایل رفاهی برای زائرین را به خوبی حفظ مینمود از شکل وبنای امامزاده  میتوان به دالان ورودی یا محل درآوردن کفش-نمازخانه-اتاق نگهداری ظروف وصحن مرقد امامزاده نام برد مرقد امامزاده یک سکوی به ارتفاع یک متری داشت که در قسمت شمالی این مرقد جایی برای نیت کردن بود هر کسی نیتی داشت با چسباندن سنگهای پولکی شکلی به دیواره مرقد نیتی میکرد اگر آن سنک به دیواره میچسبید نیت قبول در غیراین صورت...  در جلوی امامزاده یک درخت توت کهنسالی بودکه هر کس ازپایین امزاده آبی میاورد وبه پای این درخت میریخت و انرژی مثبتی میگرفت...
 

                                           


تقدیم به کسانی  که کنارمان نیستند ولی حس بودنشان به ما شوق زیستن میدهد ...     

روستای آقداش (Aqdash) جزو دهستان كوهپایه بخش نوبران شهرستان ساوه استان مركزی، با طول جغرافیایی 31/49 و عرض جفرافیایی 17/25 و ارتفاع 1980 متر از سطح دریا؛ در 24 كیلومتری شمال غربی نوبران و در دامنه جنوبی كوه‌های خرقان قرار دارد[1]. روستای آقداش در حدود 65 كیلومتری شهرستان ساوه به همدان واقع شده است. كلمه آقداش از دو كلمه تركی آق و داش تشكیل شده است. آق به معنی سفید و داش به معنی سنگ می‌باشد. انتخاب این اسم به خاطر وجود سنگ‌های سفید بزرگ در مسیر رودخانه‌ای است كه روستا را به دو بخش قلعه بالا و قلعه پایین تقسیم می‌كند[2]
 در بخش نوبران شهرستان ساوه مزارات گروهی از امام‌زادگان از جمله: مسلم در روستای تجره، علی در روستای چمران، صالح در روستای ینگی قلعه، یوسف در روستای اردمین، نوح در روستای بالقلو، طیب طاهر در روستای آقداش وجود دارد كه از سادات موسوی و از نوادگان امام موسی كاظم(ع) شمرده می‌شوند[3].
 امام زاده طیب و طاهر یكی از مراكز زیارتی و گردشی است. بنا بر اعتقاد مردم محل، طیب و طاهر دو برادر از نوادگان امام موسی كاظم(ع) بودندكه در مهاجرت از عراق به شمال ایران (مشهد) در این مسیر فوت كرده یا كشته شده‌اند. اما این اعتقاد صحیح نیست. زیرا مزار متعلق به یك شخصیت و آن معروف به طیب طاهر است.
در باره نام صاحب بقعه چند احتمال داده می]شود:
الف) كلمه طیب كنیه بوده و در اصل ابوالطیب است.
ب) كلمه طیب لقب یا صفتی است كه برای اسم طاهر آورده شد. البته ممكن است هر دو كلمه طیب و طاهر لقب یا صفت برای خود صاحب مزار باشد. به عبارت دیگر، بر اثر گذشت زمان صفت جانشین موصوف گردید ولذا صاحب مزار به لقب شناخته می‌شود.
ج) نام صاحب بقعه طیب ابن طاهر است كه كلمه «ابن» به جهت تخفیف حذف و تبدیل به طیب طاهر گردید.
 در كتاب‌های انساب سادات از شخصیتی به نام طاهر بن ابوالحسن (ابوالحسین) علی برطلة بن حسن بن علی بن عمر بن حسن الافطس بن علی الاصغر بن علی السجاد(ع) اشاره گردیده كه در آوه به دنیا آمد و ظاهراً در همان جا فوت كرد. اما تطبیق این شخص بر صاحب مزار روستای آقداش به مدرك و سند متقن نیاز دارد كه آن نیز در دسترس نیست.
 بقعه طیب طاهر بر روی تپه ماهور در میانه روستاهای آقداش، سامان و کلكان قرار داشته و زیر نظر سازمان میراث فرهنگی كشور است و هر گونه حفاری در محوطه آن ممنوع می‌باشد. بنای بقعه طیب طاهر از خشت و گل و چوب است كه بر اثر مرور زمان دچار فرسایش گردیده و در حال تخریب می‌باشد. این بقعه در زمان حاضر فاقد هر گونه معمای است[4]. بقعه به شماره 212572007 ثبت سازمان اوقاف و امور خیریه كشور است[5].
 امام زاده طیب طاهر دارای كرامات بوده و هیأت‌های مذهبی در روزهای خاصی از سال مراسم خود رادر جوار آن برگزار می‌كنند[6]. تپه طیب و طاهر مربوط به هزاره اول قبل از میلاد به بعد است و در شهرستان ساوه، روستای آقداش واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ آذر ۱۳۵۴ با شمارهٔ ثبت ۱۲۰۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.نقل از ویکی پدیا[اقتباس از:سایت اطلاع رسانی بنیاد پژوهش های آستان قدس رضوی    و       با تشکروآرزوی موفقیت از زحمات دوست همولایتی (جناب آقای حمید مرادی )   که با پی گیریهای مستمر از بنیاد پژوهش ها  آستان قدس این مطلب را تهیه وارسال نمود   


[1] فرهنگ جغرافیایی آبادی‌های كشور (ارتش) 27/10-11 گیتا شناسی ایران 3/32.

[2] وبلاگ: دریچه‌ای به روستای آقداش، 30/ مارس / 2009م.

[3] مشخصات بقاع متبركه كل كشور 3/5-214.

[4] كارشناسی اسناد ارسالی.

[5] مشخصات بقاع متركه كل كشور 3/214.

[6] اطلاعات ارسالی اهال محل.
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
                           نمایش مبدا امام زاده از سایت سادات                                        
روستای آقداش، از دهستان کوهپایه بخش نوبران شهرستان [[ساوه]] ، با طول جغرافیایی49 درجه و 30 دقیقه، عرض35 درجه و16دقیقه و ارتفاع 190 متر از سطح دریا، در 24 کیلومتری شمال غربی نوبران و در دامنه جنوبی کوه‌‌های خرقان قرار دارد. (سازمان جغرافیایی...، 37 /10-11؛ جعفری،3 /32) آقداش، لفظی ترکی به معنای سنگ سفید می‌باشد و برگرفته از سنگ‌های سفید بزرگ در مسیر رودخانه‌ای است که روستا را به دو بخش قلعه‌بالا و قلعه‌پایین تقسیم می‌کند. 
در این روستا، مزاری مشهور به طیب و طاهر وجود دارد که هویت مدفون یا مدفونان آن معلوم نیست، ولی اهالی محل آنžها را دو تن از فرزندان [[امام موسی کاظم]] می‌دانند که ادعایی بدون سند است.
==احتمالات نام صاحب بقعه== 
درباره نام صاحب بقعه چند احتمال وجود دارد: اول اینکه کلمه طیب، کنیه و در اصل ابوالطیب است برای طاهر و دیگر اینکه کلمه طیب، لقب یا صفتی برای اسم طاهر است و یا هر دو کلمه طیب و طاهر لقب یا صفت برای صاحب مزار باشد که نام اصلی وی معلوم نیست. همچنین احتمال دارد نام صاحب بقعه طیب بن طاهر بوده است که به صورت طیبِ طاهر درآمده است.
بر اساس منابع انساب، شخصیتی به نام « [[طاهر بن ابوالحسن]] (ابوالحسین) [[علی‌ برطلة بن حسن]] بن علی بن عمر بن [[حسن‌الافطس بن علی‌الاصغر]] بن زین‌العابدین » از سادات آبه (آوه) بود که در همین شهر به دنیا آمد(قمی،637 ؛ فخر رازی، 179) و به احتمال در همان‌جا فوت کرده است. احتمال ضعیفی وجود دارد که با توجه به قرار گرفتن آقداش در نزدیکی آبه قدیم، شخصیت مدفون در بقعه آن، همین فرد باشد، البته اثبات این ادعا هم نیازمند مدرک و سند بیشتری می‌باشد که در حال حاضر، موجود نیست.
==درباره ی  بنای مزار==
بقعه طیب و طاهر بر روی تپه‌ای در میانه روستاهای آقداش، سامان و گلکان قرار گرفته و زیر نظر سازمان میراث فرهنگی کشور اداره می‌شود و هرگونه حفاری در محوطه آن ممنوع می‌باشد. این بنا از خشت و گل است که بر اثر مرور زمان دچار فرسایش گردیده و درحال تخریب می‎باشد و فاقد هرگونه مشخصه معماری خاصی است.
==منابع==
*[[عباس جعفری]] ، [[گیتاشناسی ایران]] ، گیتاشناسی، تهران، 1368ش؛
*سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح، [[فرهنگ جغرافیایی آبادی‌های کشور جمهوری اسلامی ایران]] ، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، تهران، 1363 تا 1386ش؛
*[[فخررازی]] ، ابی‌طالب محمد،[[ الشجرةالمبارکه]] ، تصحیح [[سید مهدی  رجایی]] ، [[ کتابخانه آیةالله مرعشی]] ، قم، 1409ق؛
*[[حسن بن محمد قمی]] ، [[تاریخ قم]]، تصحیح [[محمد رضا انصاری قمی]] ، کتابخانه آیةالله مرعشی، قم، 1385ش؛
[[رده:ایران]]
[[رده:استان مركزی]]                                                                                                                                                                           
تصاویر ماهوارهای از موقعیت وطبیعت زیبای این مکان
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic