گروه کوهنوردان آق داش بهار 1392  http://aghdashrosta.mihanblog.com/

bahar aghdash

کمپ فصلی گروه کوهنوردان آقداش      http://aghdashrosta.mihanblog.com/

 


دامنه های ارتفاعات سلسال     http://aghdashrosta.mihanblog.com/


http://aghdashrosta.mihanblog.com/    " ارتفاعات رودخانه کولاکان" آق داش

 باسلامی به طعم بهار:

دوستان از اینکه چندوقتی بود که نتونستم بیشتر از گذشته خدمتتون باشم واطلاعاتی واخبار روستای زیبای آقداش را براتون بهمراه بیارم عذرخواهی میکنم.

در نظر دارم یکی از سفرهایی که با دوستان گروه طبیعت گرد طی بهار92 داشتم براتون تداعی کنم امیدوارم که بتونم هرچه بهتراین منطقه بکرو زیبا رو براتون وصف کنم:      

فصل زیبای بهارتوفیق دوباره ای بود که بهمراه عزیزان طبیعت گردبه ارتفاعات منطقه بریم ویه کوه پیمایی جانانه داشته باشیم.

طبق برنامه ریزی قبلی توسط دوستان قرار بر این بود که  یه اردوی 2 روزه در منطقه شمالی رودخانه کولاکان داشته باشیم. 

بدور از یک زندگی شهری وماشینی قرارمان خاموش کردن کلیه تلفنهای همراه از اولین روز بود تا بیشتربتونیم با طبیعت انسبگیریم.  

ساعت 16روزچهارشنبه 18/2/1392 در قرارازپیش تعیین شده در (شمال رودخانه کولاکان روستای آقداش از بخش نوبران شهرستان ساوه )به اتفاق دوستان همراه که حدودا 11 نفر بودیم جمع شدیم وقبل از تاریکشدن هوا باآماده سازی مکان نصب شب اول با توجه به کوهستانی بودن منطقه وسرما ملایم  وبارشهای پراکنده که برلطافت هوای بهاری دوچندان میکردهمراه باصدای دلنواز پرندگان که شبانگاهان شروع به نغمه سرایی میکردند به امید فردایی بانشاط بخواب رفتیم .

ساعت5 صبح19/2/1392با خنده ها وسروصدای بروبچه های سحرخیز از خواب بیدارشدیم وبا جمع آوری کیسه خواب وچادرودیگر وسایل همراه طبق برنامه شب قبل حرکت گروه از منطقه شمال غربی روستای اقداش به ارتفاعات سلسال وسالاندوز شروع شد.

صبحانه را در دامنه کوه کنار چشمه دولدول که میبایست تا انجا حدودا 3 ساعت ازرودخانه کولاکان منطقه شمالی امام زاده طیب طاهرتا ارتفاعات سلسال راه بود حرکت میکردیم از قسمت شمالی روستای آق داش با عبور از رودخانه روستا که با توجه به فصل بهارورویش گیاهان متنوع ونسیم صبح گاهی طراوت وبوی خوش سبزه زارها انرژی خاص به گروه برای ادامه راه میداد طی مسیر کردیم چشم اندازی زیبا در روبروی ما بود طلوع خورشید کم کم ارتفاعات را نمایان میکرد وزندگی دوباره ای در این منطقه با صدای پرندگان آغاز میکرد.ی دره سورمعلی بود که در شمال غربی روستای آقداش قرار داشت از کناره رودخانه گذشتیم وبا زیر پا گذاشتن خانه ها ومعدن متروکه بسمت شمال شرقی روستای زیبای قارلوق رسیدیم اکنون بزیبایی روستا دیده میشد سروصدای گله گوسفندان وصدای چوپان که گله را همراهی میکردوامیدبه زندگی را به رامغان میاورد از دور صدای پارس کردن سگهای گله که بسمت ما میامدن امنیت را در دل گوسفندان گله دوچندان میکرد.

با فاصله از کنار گله گذشتیم وبه داخل رودخانه که ما را به دامنه کوه های سلسال هدایت میکرد حرکت کردیم صدای کبکها به زیبایی نشان از یک منطقه بکر بود.

آویشن یا بقول همشهریان منطقه (ککلیک اوتو)علف کبک بوی خوشی در منطقه ایجاد کرده بود.

با یک شیب خسته کننده که عرق گروه را در آورد به دامنه کوه حرکت کردیم .


بلاخره به چشمه رسیدیم ساعت 11 بچه با پایین آوردن کوله ها ونوش جان کردن از آب زلال چشمه یه استراحتی کوتاه انجام دادیم وپس از صرف صبحانه به سمت قله حرکت کردیم چه طبیعت زیبایی که میبایست از نزدیک این مکان زیبا را دید

تنوع گیاهی ورویش لاله ها در میان تخته سنگها وگاهی پرواز چندکبک ازچند قدمی شما واواز خوانی دسته جمعی دوستان گروه که گامهای مارا استوارترمیکرد.

به قلعه سلسال نزدیک شدیم تمدنی خاموش از دوران ساسانی که اکنون خاطرات وداستانهای ان زیر خروارها خاک مدفون است.

از روی یواره کوه سالاندوز چشم اندازی زیبا تمام روستاهای جنوب (شاه باغی-قارلوق-آقداش-سامان و...)وروستاهای شمال(داغکندی-چهارات-ورگبارو...)دیده میشد.

دوستان گروه شروع به جمع آوری اویشن کرفس کوهی تره کوهی چای کوهی وهرکس متناسب با ذائقه خود گیاهان دارویی جمع اوری میکرد.

عکسهای یادگاری وانعکاس فریاد وترانه سرایی بچه های درمیان تخته سنگها عظیم حال وهوایی وصف نشدنی به گروه میداد.

 با گذشت چندساعت کوهپیمایی نهار را در چشمه قنبر( قنبر بولاغی) بروبچه ها سرو کردند. ساعت 18 وزمان برگشت به مکان حرکت بود گروه با مرور اماکن ومحلهای دیدنی این طبیعت زیبا مسیر را بسمت شمال رودخانه کولاکان پیمود.

روز به پایان خود میرسید ولی امید به زندگی وطبیت گردی در دل دوستان همراه تولدی دوباره میافت.

فردا را به امید کوهپیمای به ارتفاعات روستای ورگبار در شمال منطقه کولاکان استراحت کردیم تا فردایی بهتر....

  

روستای آقداش :جزو استان مركزی،در ارتفاع 1980 از سطح دریا- با طول جغرافیایی 31/49 و عرض جفرافیای17/25 در 24 كیلومتری شمال غربی نوبران و در دامنه جنوبی كوه‌های خرقان قرار دارد روستای آقداش در حدود 65 كیلومتری شهرستان ساوه به همدان واقع شده است از غرب به روستای قارلوق واز جنوب به روستاههای: کره بر -خان آباد-مقصود آباد-یاتان- از شرق به روستای سامان منتهی میشود. كلمه آقداش از دو كلمه تركی آق و داش تشكیل شده است. آق به معنی سفید و داش به معنی سنگ می‌باشد. انتخاب این اسم به خاطر وجود سنگ‌های سفید بزرگ در مسیر رودخانه‌ای است كه روستا را به دو بخش قلعه بالا و قلعه پایین تقسیم می‌كند.

 جهت مشاهده طبیعت زیبای روستای آقداش پس از حرکت به سمت کوههای شمالی روستا از میان رودخانه که از مرکز ده عبور میکند مسیر با صفایی را در میانه راه که با گذشت زمان ورویش گیاهان ودرختچه های خودرو تنوع گیاهی زیبایی را ایجاد کرده مشاهده میشوداگر درفصل بهار باشیم از انواع گیاهان دارویی ومعطر وگلهایی که در (کمترزمانی درمنطقه دیده میشود(مشاهده تصاویرازمناطق مختلف روستا درمسیر رودخانه ودامنه های مسیر حرکت به ما انرژی مثبت برای پیمودن ادامه راه را میدهد مردمان محلی این مسیر رودخانه را سلو مینامند ! به دلیل عبور آبها وسیلابهای فصلی ... در راه به آثار باقی مانده از گذشتگان کوره آهک وآسیاب آبی و دیگر آثاری که جز تلی از خاک از آنها مشاهده نمیشود درادامه کم کم شیب ملایمی ما را به کوه پایه هدایت مینماید...عکس

گذر از چند چشمه که ازدل  سنگهای کناره مسیر در جریان است مکانهای زیبایست که درکنار بعضی ازاین آبگیرها توسط چوپانها حوضچه هایی برای مصرف آب ساخته شده که مکان مناسبی برای اوتراق واستراحت میان راه میباشد... از جاهای دیدنی این مسیر سنگ عارف میباشد که به شکل جمجمه یک انسان واز پشت این تخته سنگ مکان مناسب وجان پناهی برای استراحت در شب میباشد... در ادامه با یک کوه پیمایی چند ساعته میتونیم یک طبیعت زیبا وبکری از منطقه ببینیم کل روستاهای  اطراف زیر پای شمانمایان شده* دیدن تخته سنگهای غول پیکر وشکافهای عظیم میان صخره های سر به فلک کشیده ما را وامیدارد که بیشتر  به طبیعت وقدرت خالق آفرینش بیندیشیم

قارلوق، ایران

قول یکی از دوستان در این فصل باطبیعت گردی باید حقمونو از طبیعت بگیریم (البته باحفظ آن)باگذر از میان کوهها در قله کم کم به یک محل مسطحی میرسیم که در حدود 600 متر از سطح روستا بالا آمده ایم و2600 متر از سطح دریابالا آمده ایم... دراین مکان با حرکت به سمت شمال غربی محل دیدنی یخچال طبیعی  که در ارتفاعات  بین قله سلسال و صخره زنبور قراردارد. به صورتی كه وقتی در ارتفاعات در حال حركت به سوی قله هستی به شكافی بزرگ در زمین بر می‌خوری كه ابتدا چیزی جز دره‌ای با ارتفاع حدود 20 متر چیزی به نظر نمی‌رسد. برای دیدن این یخچال، پس از آنكه شیبی كه ما را به داخل شكاف هدایت می‌كند را سپری كنیم ، نزدیك به انتهای شكاف كه چیزی بیش از ده الی بیست متر مسیر نیست، به یخچال طبیعی بر می‌خوریم. یخچال در حقیقت در سمت راست شكاف قرار دارد و حدود چند قدم نیز پایین تر از شكاف اصلی قراردارد.

محلی كه به علت شكل جغرافیایی ، مانع تابش نور خورشید به آن شده و موجب حفظ برف تا گرم‌ترین روزهای سال می باشد.افرادی كه علاقمند باشند این یخچال طبیعی  وچشم انداززیبا را ببینند بایستی زحمت كوهپیمایی چند ساعته را به خود بدهند. و در چله تابستان با شیره انگور- و برف موجود در آنجا ، فالوده‌ای رابرای خودبسازید ونوش جان کنید ....

در گذشته افرادی که به این محل میرفتند هنگام بازگشت مقداری از برف ویخ را در تابستان ازغار خانه  به ده میاوردندو در ده توزیع میکردند یادش بخیر...    این محل که ازنظر تاریخی داری تصاویر حک شده  و نقاشیهایی از دوران سکونت انسان در عصر شکاربر روی دیوارههای ضلع شمال شرقی مشهود است.

 


سعید
2 شهریور 94 08:38
سلام و درود خدمت اقای رفیعی ومهری واقعا زیبا بود لذت بردم.
ایدا
12 اسفند 93 17:50
اقداش واقعا جای بسیار زیبا و دیدنی است.
بخصوص چشمه اش که همیشه پر ابه و برکت اونجاس
پاسخ محمد رفیعی : متشکرم از لطف شما آیدا خانم ...به بابا سلام برسون عمو ...روزگارتون بشادی ♥
الیاس
9 اسفند 92 09:56
سلام برادر رفیعی خدا رحمت کند شهید عیسی رفیعی برادر ارجمندتان را . چرا رازقان را از لینک هایت حذف کردی؟
پاسخ محمد رفیعی : الیاس جان حدود یکسال میباشه که وبسایت شما از صفحه نت حذف شده ولینک شما غیر فعاله ...اگه آدرس جدیدی دارین لطفا برام بگذار ...رازقان زادگاه من میباشه وکلی خاطره دارم از این روستای زیبا ...بدرود :)
کارگر
27 خرداد 92 12:55
سلام عزیزم
تصاویر بسیار زیبایی رو که گذاشتی حال و هوای زیبایی رو بهم داد .این کامنت برای تشکر بود تشکر بابت حس زیبای شما در جهت آشتی ما با طبیعت
مرسی
حمید
4 دی 91 19:08
دست شما درد نکنه خسته نباشید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic